Ayakkabı Sektörü Fuarda Buluştu

Ayakkabı Sektörü Fuarda Buluştu

Eklenme Tarihi : 2020-10-05 15:32:53

CNR AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, CNR Expo Yeşilköy'de 15-18 Nisan tarihleri arasında 53. kez düzenlendi.

TASD Başkanı Hüseyin Çetin, “450 firmanın katılımı ile düzenlenen fuar, sektöre 200 milyon dolarlık ticaret hacmi kazandıracak. Bunun etkilerini 3. çeyrekte göreceğiz" dedi.

Ayakkabı sektörünün küresel buluşması CNR AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, CNR Expo Yeşilköy’de 15-18 Nisan tarihleri arasında 53. kez düzenlendi. CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık organizasyonu ile Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV), Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) desteğiyle düzenlenen fuarı yerli ve yabancı 32 bin 100 kişi ziyaret etti. KOSGEB’in de desteklediği AYMOD Fuarı ve sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan TASD Başkanı Hüseyin Çetin, “450 firmanın katılımı ile düzenlenen fuar, sektöre 200 milyon dolarlık ticaret hacmi kazandıracak. Bunun etkilerini 3. çeyrekte göreceğiz” dedi.

Sektör Olumsuzluklara Rağmen İhracatını Koruyor

Çetin, sektörün Ukrayna ve Rusya arasındaki siyasi gerginlik, Irak’taki savaş hali nedeni ile olumsuz etkilendiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bütün bu olumsuzluklara rağmen sektör olarak geçtiğimiz yıl mart ayında gerçekleştirdiğimiz 77 milyon dolarlık ihracatı, bu yıl mart ayında da yakaladık. Bu durum sektörümüz adına büyük bir başarıdır. Bu gidişatla bu yıl sonu için hedeflediğimiz 800 milyon dolarlık ihracat hedefine ulaşacağız.” AYMOD Fuarı’nın her geçen gün üretimini güçlendiren sektöre bağlı olarak büyüdüğünü ve güçlendiğini aktaran Çetin, “Türkiye’de üretilemez denilen faylan (esnek, yumuşak) tabanı yerli olarak üretmeyi başardık. Sonbahar ayında düzenleyeceğimiz AYMOD’u da kasım ayından ekim ayına aldık. Böylelikle sezonu yakalayacağız. 300 yabancı alıcı sayımızı 500’e çıkaracağız. Fuarımızın uluslararası bilinirliliğini de artıracağız” diye konuştu.

Yabancı Ayakkabı Mağaza Zincirleri Üretim İçin Türkiye'ye Göz Dikti

Fuarda ayakkabı ve saraciyede Sonbahar 2015-Kış 2016 koleksiyonu ilk kez tanıtıldı. AYMOD’a katılan 1.400 marka, ayakkabı ithalatına getirilen ek vergi sonrası ürettikleri yerli tasarımlarını sergiledi. 60 bin metre kare alanda gerçekleştirilen fuara, Almanya, BAE, Bahreyn, Brezilya, Bulgaristan, Fas, Fransa, Hollanda, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, İtalya, Katar, Kuveyt, Polonya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tunus, Ürdün, Yunanistan gibi çok sayıda ülkeden alım heyetleri geldi. İtalya, İspanya ve Almanya başta olmak üzere pek çok ülkeden gelen ayakkabı mağaza zincirleri yerli firmalar ile ortak üretim yapma talebinde bulundular.

AYMOD, Birkenstock, Tanca, Pierre Cardin, Lig, Hush Puppies, Pedro Camino, Lumberjack, Dockers, U.S Polo ASSN, La Pinta, Ridge, Inuovo, Bueno, Twigy, Bulldozer, Komcero, Genio, Deriva, Scooter gibi yerli ve yabancı sektörün öncü firmalarının katılımı ile gerçekleştirildi.

2016 ilkbahar-yaz koleksiyonlarının ilk kez sergileneceği AYMOD Fuarı 07-10 Ekim 2015 tarihleri arasında 54. kez kapılarını açacak.